ArabicEnglishPersian
Slide 01-min
Slide 02-min
Slide 03-min
previous arrow
next arrow

دستگاه ترموفرمینگ چیست ؟ و نکات مهم کار با دستگاه ترموفورمینگ

در این مطلب از وبسایت پک هلپ میخواهیم درمورد دستگاه ترموفورمینگ صحبت کنیم و توضیح دهیم که دستگاه ترموفورمینگ چیست، چه کاربردی دارد و نکات مهم کار با دستگاه ترموفورمینگ چیست، باما همراه باشید. روش های زیادی در بسته بندی وجود دارد و دستگاه ترموفورمینگ و دستگاه بلیستر بر مبنای استفاده از فرایند ترموفورمینگ هستند که مهم ترین کار آنها شکل دهی حرارتی میباشد.

اما دستگاه ترموفورمینگ چیست ؟

دستگاه ترموفورمینگ یک روش قالب گیری پلاستیکی است که منجر به تولید انواع محصولات کاربردی و پر استفاده میشود .ورق های نازک پلاستیکی برای هرچه سهولت بیشتر در استفاده و شکل دهی گرم میشوند و هنگامی که به یک دمای انعطاف پذیر رسیدند به آنها شکل دلخاه داده میشود و سپس سرد و قابل استفاده میشوند.  معروف‌ترین آنها دستگاه ترموفرمینگ ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و دستگاه ترموفرمینگ ظروف یکبار مصرف گیاهی باشند.

دستگاه ترموفورمینگ

دستگاه ترموفورمینگ چه فرایندی را طی میکند؟

دستگاه ترموفورمینگ ابتدا با ایجاد حرارتی بالا به ماده اولیه سعی میکند آنرا نرم و انعطاف پذیر کند و سپس با یک قالب ماده اولیه را شکل و برش میدهد تا در نهایت بسته بندی مدنظر را خروجی دهد. بنابر این اولین قدم در کار با دستگاه ترموفورمینگ روشن کردن بخش حرارتی دستگاه میباشد و دستگاه بوسیله المنت های برقی که درونش قرار دارد شروع به گرم شدن میکند. سپس باید قسمت حرکتی دستگاه را آماده کرد تا دستگاه بوسیله آن ماده اولیه را بصورت یک ورقه پلاستیکی جهت قالب دادن آماده کند. و سپس دستگاه شروع به فرم دهی با استفاده از قالب هایی که از قبل برای آن قرارداده شده میکند و در نهایت بسته بندی مدنظر را خروجی میدهد.

فاکتورهای مهمی در فرایند ترموفورمینگ وجود دارد:

  • درجه حرارت و گرمای دستگاه
  • سرعت قسمت دستگاه حرکتی ترموفورمینگ
  • سرعت دستگاه در قالب گیری و جداکردن موادبسته بندی
  • کنترل تمامی این فرایند ها توسط دستگاه

ترموفورمینگ

 

موارد مهم استفاده از دستگاه ترموفورمینگ

دستگاه های صنعتی مختلف تاثیر بسزایی در فرایند تولید و افزایش فروش و بهره وری دارد اما اگر به شکل درستی از آنها استفاده نشود میتواند زیان بار باشد لذا سعی کنید نحوه درست استفاده از تمامی دستگاه ها را به خوبی یادبگیرید و با زیر و بم آنها به خوبی آنشا باشید و همچنین بدانید که نکات مهم در بسته بندی چیست.

هماهنگی بین نوع مواد اولیه و مواد بسته بندی

محصول ها با توجه به شرایط نگه داری ، استفاده ، تاریخ انقضاء ، نوع مواد بکاررفته در اون محصول باید در بسته بندی متفاوت باشند و از مواد و قالب های خاص خود در بسته بندی آنها استفاده شود به عنوان مثال بسته بندی یک محصول آرایشی با یک محصول خوراکی تفاوت بسیاری دارد، لذا ابتدا سعی کنید به درستی تشخیص دهید که چه نوع بسته بندی مناسب محصول شما میباشد و با چه مواد اولیه ایی!

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی

اگر قرار است برای یک محصول غذایی و خوراکی بسته بندی را تهیه کنید ابتدا میبایست قوانین اداره بهداشت را که ملزم به رعایت آنها هستید را در نظر بگیرید ، بدون شک رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در بسته بندی هرچیزی مهم است و از اهمیت بسزایی برخوردار است، پاک بودن ، شرایط نگهداری و … فاکتورهایی هستند که میبایست رعایت شوند. برای مطالعه بیشتر این مورد میتوانید به مطلب نکات مهم بسته بندی موادغذایی مراجعه کنید.

توجه به شرایط نگهداری و انبارکردن مواد

در انبارهای بزرگ محصولات بصورت فشرده و روی هم انبار میشوند ، گاهی محصولات برای مدت کوتاهی در انبار میمانند و گاهی در مدت زمان زیادی مجبور به حضور در انبار را دارند بنابر این میبایست به این فکر کنید که محصول شما قرار است در کجا ذخیره شود و تا چه مدت باید بتواند کیفیت و ماندگاری خودرا حفظ کند.

 

کلیپ کوتاهی از نحوه کار دستگاه ترموفورمینگ را ببینید:

یک پاسخ به “دستگاه ترموفرمینگ چیست ؟ و نکات مهم کار با دستگاه ترموفورمینگ”

  1. زهیر گفت:

    عاااالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *